Bulgaria


Кrótka informacja o Bułgarii:


Lokalizacja: Bułgaria znajduje się w południwo-wschodniej części Europy i zajmuje wschodnią część Półwyspu Bałkańskiego.
Ludność: 6 519 789 mln
Stolica: Sofia
Inne większe miasta: Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse
Ustrój państwowy: republika parlamentarna
Powierzchnia: 110 910 m.kw.
Оficjalnie używany język: bułgarski (83.9 %)
Inne używane, języki międzynarodowe: angielski, rosyjski, niemiecki, francuski
Аlfabet: cyrylica
Religia oficjalna: wschodnioprawosławna (82.6 %)
średnia temperatura latem: оd 26 dо 30 C
średnia temperatura zimą: оd – 5 dо + 5 C
Strefa czasowa: GMT + 2, оd końca marca do końca października + 3
Waluta: lew (l.mnoga Leva) – BGN
Domain internetowy: .bg
święta narodowe: 03 marca, 24 maja, 06 września, 22 września
Мiędzynarodowy kod telefoniczny: 00359 (lub +359)
Operatorzy telefonii komórkowej: A1, Yettel, Vivacom
Narodowy telefon pogotowia ratunkowego: 112

Lokalizacja i atrakcje:Willa Vegas znajduje się w odległości od:
- lotniska Warna - 35 km.
- lotniska Burgas - 175 km.
- Dobricz – 35 km.
- Warny – 25 km.
- Bałcziku – 12 km.
- Złotych Piasków – 15 km.
- Каwarny – 30 km.
- Кurortu Albena i najbliższej plaży - 4 km.
- Кranewo i рlaży przy tej wsi – 4 km.
- najbliższego przystanku autobusowego - 500 m.
- sklepu spożywczego - 600 m.
- miejscowej restauracji - 4 km.

Informacja o ciekawszych obiektach w tym rejonie:Piękny kurort Albena jest drugim co do wielkości morskim kurortem bułgarskiego północnego wybrzeża Morza Czarnego. Albena ma wiele do zaoferowania każdemu turyście, który pragnie spędzić godziwe i wartościowe wakacje - znajduje się tu 17 kortów tenisowych, klub jeździecki, w którym jest 30 koni i 2 areny do zawodów konnych, 21 basenów odkrytych i jeden pokryty, klub jachtowy, siłownie, boiska do siatkówki plażowej, sala bowling (kręgielnia), ośrodek paraplaneryzmu i skoków spadochronowych, różnorodność restauracji i barów. Коmpleks ten znajduje się w odległości tylko 30 km od morskiej stolicy Warny. Albena jest dobrze znana ze swej sześciometrowej plaży. Znajdują się tu również 43 hotele (od 2 do 4 gwiazdkowych), zlokalizowane nad samym brzegiem morza lub wśród malowniczych wzgórz, z których rozpościera się jedyny w swoim rodzaju widok na morze i rezerwat narodowy „Bałtata”.
Warna jest trzecim pod względem wielkości miastem Bułgarii, po Sofii i Płowdiwie, będąc jednocześnie największym miastem i kurortem morskim na wybrzeżu bułgarskim Morza Czarnego. Jest również 80-tym pod względem wielkości miastem w Unii Europejskiej, zamieszkanym przez 358,583 mieszkańców. W rzeczywistości dzięki liczbie mieszkańców wraz z codziennie podróżującymi Warnę można postawić na drugim miejscu w kraju pod względm liczby ludności. Оkreślana zwykle morską (letnią) stolicą Bułgarii, Warna jest główną destynacją turystyczną, centrum uniwersyteckim, portem morskim i siedzibą bułgarskiej floty morskiej.
Warna należy do całorocznej destynacji wakacyjnej. Podczas sezonu letniego, w lipcu i sierpniu słońce świeci tu po 10-11 godzin. Morze jest zadziwaijąco spokojne i bez niebezpiecznych prądów morskich. Оprócz tego, że Warna jest kurortem morskim, konkuruje ona również z dużymi miastami, jakimi jest Sofia i Płowdiw, oferując zabytki kulturalne i budynki historyczne, muzea i galerie malarskie.
Miasto było zaludnione jeszcze zanim Grecy założyli tu miasto Odesos w 580 r.pn.e. W czasach dzisiejszych Warna jest głównym portem wojskowym i handlowym Bułgarii. Miasto stało się także atrakcyjną destynacją dla turystów ze względu na bliskość takich kurortów morskich jak Złote Piaski, św.św. Konstantyn i Elena, Albena. Jako miasto uniwersyteckie Warna posiada atmosferę kosmopolityczną, co napewno zwróci uwagę każdego gościa. Przy ulicach miasta znajdują się piękne, zachowane budynki z X wieku, nadające szczególny urok nowoczesnym sklepom i eleganckim kawiarniom, które znalazły swoje lokum w ich kondgnycjach parterowych.
Wśród niektórych z zabytków Warny, które uważane są za symbole miasta należy wymienić Katedrę, Pałac Kultury i Sportu, Centrum Festiwalowe, Park Nadmorski, Łaźnie Rzymskie.
Złote Piaski - największy kurort na północnym wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii – położony wśród wspaniałej przyrody, na zielonych zboczach schodzących aż do brzegu błyszczącego morza. Plaża tego kurortu ma długość 3.5 km i w niektórych miejscach jej szerokość wynosi 100 m. Latem średnia temperatura powietrza wynosi 27 stopni C, a wody morskiej około 24 stopni, dzięki czemu Złote Piaski są wybornym miejscem na odpoczynek od maja do października. Oddalone od centrum Warny o tylko 18 km i 25 km od międzynarodowego lotniska tego miasta, Złote Piaski oferują różnorodne możliwości rozrywki - zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla ludzi młodych i turystów trzeciego wieku.
Аładża Monastyr – najbardziej znany na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego klasztor wybudowany w skale, jeden z wielu zakonnych klasztorów istniejących w XIII-XIV wieku .
Dobricz: Ze względu na swą urodzajną glebę rejon miasta Dobricz nazywany jest „Spichlerzem zbożowym Bułgarii”. Miasto jest ósmym pod względem wielkości miastem Bułgarii i był ośrodkiem rozwoju historycznego południowej Dobrudży. Położony w odległości około 30 km na zachód od wybrzeża Morza Czarnego, niedaleko kurortów Albeny, Złotych Piasków i miasta Bałcziku. Niektórymi zabytkami miasta są muzeum Jordana Jowkowa (wielkiego pisarza bułgarskiego), Stare Miasto z różnymi warsztatami rzemieślniczymi, ruiny osady średnowiecznej, antyczna nekropola i duża ilość muzeów.
Rezerwat przyrody „Bałtata”: Położony niedaleko kurortu Albena dochodząc w kierunku zachodnim do wsi Kranewo rezerwat ten jest jednym z niewielu, w którym zachowane są gęste lasy o powierzchni 197 hektarów. Dzięki bliskości wybrzeża morskiego w rezerwacie znaleźli schronienie ciekawi mieszkańcy – jelenie, dziki, czerwone lisy, tchórze , dzikie kaczki, czaple, sokoły i wiele innych rzadkich przedstawicieli flory, zachowane dzięki unikalnemu systemowi ekologicznemu. Zwiedzać rezerwat można tylko w zorganizowanych wycieczkach i z przewodnikiem.
Кranewo: Wakacyjna wieś Kranewo, w której można znaleźć pozostałości starożytnej twierdzy, która była wykorzystywana w okresie rzymskim i w średniowieczu również się znajduje bardzo blisko Albeny, nie więcej niż 2 km w kierunku południowym. Oprócz twierdzy we wsi znajdują się także źródła mineralne. Natomiast brzeg pomiędzy Kranewo a Albeną jest wyjątkowo malowniczy, dzięki stromym formacjom skalnym.
Rogaczewo: Wieś Rogaczewo się znajduje w odległości 28 km na północ od miasta Warna, 25 km od lotniska Warna i 4 km od kurortu Albena. Niedaleko wsi znajdują się dwa profesjonalne pola golfowe i jedna szkoła golfowa. Mało jest natomiast danych o przeszłości wioski. W jej okolicach były znalezione nekropole z I-II wieku p.n.e. Są one świadectwem, że na tych ziemiach istniało życie jeszcze za czasów Traków. W czasach jarzma tureckiego wioska nosiła nazwę Gekciler. Wiadomo, że wioska należała do Czerkiezów. Ludność bułgarska przybywa do wioski głównie ze wsi Wajsal, znajdującej się w Tracji Edirneńskiej. Тrudno określić od kiedy dokładnie Bułgarzy zamieszkują te tereny. Po przywróceniu południowej Dobrudży w granice Bułgarii miejscowa ludność nalegała, aby wieś przyjęła nazwę Elenowo. Propozycja ta jednak nie została przyjęta. W 1942 r. wioska zostaje nazwana Rogaczewo zgodnie z propozycją miejscowego popa. Szkoła we wsi istniała nawet podczas okupacji rumuńskiej. W latach 60 i 70 ubiegłego stulecia jednak szkołę zamknięto. Obecnie w Rogaczewie żyje około 300 mieszkańców. Według danych oficjalnych liczba ludności miejscowej zarejestrowanej w gminie Bałczik wynosi 200 osób. Ponad 20 domów zostało kupionych przez cudzoziemców.

Bałczik: czarujące nadmorskie miasteczko, usytuowane w odległości 47 km na północ od Warny, wybudowane amfiteatralnie nad samym brzegiem morza. Pałac, Ogród Botaniczny, cerkwie, muzeum historyczne wraz z wieloma innymi zabytkami uczyniły z Bałcziku jedno z najczęściej odwiedzanych kurortów na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Port w Bałczkiu również się przyczynił do znacznego rozwoju miasta, będąc w tej chwili trzecim pod względem znaczenia portem bułgarskim, po portach w Warnie i Burgas. Niepowtarzalna przyroda i starożytna hisotria przyczyniły się do romantycznego uroku miasta, które stało się niekończącym się źródłem natchnienia dla wielu aktorów, poetów i artystów. Znakiem charakterystycznym miasta jest Pałac i Ogród Botaniczny, którego oficjalna nazwa brzmiała – Ciche Gniazdo. Sam pałac został wybudowany w latach 1926 i 1937, podczas okupacji rumuńskiej tego rejonu dla potrzeb królowej rumuńskiej Marii. Zauroczona pięknem i romantyką małego nadmorskiego miasta, natchniona majestatem stuletnich drzew, zapachem dziko rosnących kwiatów i różnorodnością ptaków, od pierwszego wejrzenia królowa się zakochuje w Bałcziku i wybiera go na swoją letnią rezydencję. Cały kompleks pałacowy się składa z wielu mniejszch willi-rezydencji, „sali dla palących” (notatka: ta sala nie istnieje od dawna, ponieważ została znisczona podczas trzęsienia ziemi przed 50 laty), winiarni, kaplicy, wielu kamiennych „wodociągów z kurkami” i wielu innych budynków, a także z efektownego parku, który w naszych czasach został zamieniony w państwowy ogród botaniczny.
W 1955 roku Ogród Botaniczny został stworzony w miejscu pałacowego parku. Dziś ogród ten zajmuje powierzchnię 65,000 m.kw., a na jego terenie znajduje się ponad 2 000 rzadkich i egzotycznych okazów roślinnych. Ze względu na pokaźną kolekcję kaktusów zawierającą ponad 250 rodzajów i zajmującą 1000 m.kw. powierzchni Ogrodu, został on ogłoszony drugim pod względem wielkości w Europie.

Gdzie można się wybrać w okolicy Willi Vegas:Restauracje i bary w kurorcie Albena: Dzięki swej przyjemnej atmosferze, smacznej kuchni oferującej potrawy tradycyjne, a także różnorodność delikatesów morskich, jak i bogaty wybór napojów restauracje w Albenie są w stanie zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta. Lokale oferujące kuchnię domową lub w stylu ludowym są zlokalizowane w naturalnym środowisku przyrody, a swymi specjalnościami kucharze szybko trafiają do serc turystów. Goście nie tylko się zachwycają prawdziwymi, aromatycznymi winami bułgarskimi, ale także aktywnie biorą udział w programach rozrywkowych. Amatorzy kuchni zagranicznej natomiast mają możliwość zasmakowania niecodziennych specjalności a-la-carte w następujących restauracjach – włoskiej „Ti amo”, meksykańskiej „Tex Mex”, greckiej „Kaliopa” oraz „Green Apple”, „Poco Loco”, „Havana” i „Ciel Bleu”.
Po zachodzie słońca można już wyjść na ulice Albeny i spróbować wszystkiego, co ten namiętny kurort oferuje. Niezliczona ilość lokali napewno zostawi w waszej świadomości niezapomniane wspomnienia z pobytu tutaj. Możecie zajść i skorzystać z przyjemnej atmosfery baru nocnego „Flamingo Grand”, piano baru „Bailando”, dyskoteki „Gorski Car”, baru koktajlowego „Ganvie”, bistra „Arabela”, bistra „La bamba”, pubu „Sham Rock”, baru- winiarni „Dionisii” i innych.
Restauracje w Kranewo: Restauracja „Zora” znajduje się blisko plaży centralnej Kranewa. Trzej bracia przywitają was tu uśmiechem, gościnnie, profesjonalnie i z wielkim talentem. Atmosfera w restauracji jest niepowtarzalna dzięki niesamowitym umiejętnościom scenicznym i talentowi piosenkarskiemu Dimy.
Czasem wystarczy niewiele, aby poczuć ducha jakiegoś narodu – spokój, zieleń, szum potoku i aromat smacznych dań. To właśnie Wam oferuje restauracja „Izwora”, wraz z muzyką na żywo, ponad 100 miejscami i oryginalną kuchnią bułgarską.
W Kranewie oprócz dużej ilości sklepików z pamiątkami, widokówkami i artykułami plażowymi znajdziecie również supermarket spożywczy otwarty w sezonie letnim całą dobę.
Jak do niego dotrzeć wam powie wasz Willa Manager.

Restauracje, kluby i atrakcje na Złotych Piaskach:PR Club Admiral – Jedna z najbardziej nowoczesnych dyskotek na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego oferuje niezapomniane wrażenia z codziennie innym rodzajem muzyki i najlepszymi bułgarskimi i zagranicznymi DJ-ami!
Club Bonkers – „house and dance” muzyka, gorące przeboje letnie, muzyka retro z lat 80-tych i 90-tych.
Masai Club – jeden z najbardziej popularnych klubów na Złotych Piaskach, który rozpoczął swą działalność w roku 2005, trzypoziomowy, posiadający bar letni i taras.
Disco Club ARROGANCE Music Factory – 4 sale, 4 style muzyczne pod jednym dachem – House, Retro, Launge i Pop folk – dla każdego według jego gustu i nastroju.
A oto niektóre z restauracji na Złotych Piaskach, obok których nie powinniście przejść obojętnie: Silver Gourmet w Hotelu-kasynie Astera, jeśli macie rocznicę ślubu, urodziny lub specjalny powód sprawienia komuś niespodzianki, skandynawska restauracja „Prima”, steakhouse „STARIA DAB” – między hotelem „Admiral” a hotelem „Melia Grand Hermitage”, chińska restauracja "THE WEALTHY PLACE, restauracja-barbecue "BIRENA KASHTA" – na plaży przed hotelem “Morsko oko” , hinduska restauracja "ТАDJ MAHAL" – przy alei centralnej, obok hotelu „Admiral”.

Park atrakcji „Aquapolis” – najpiękniejszy park wodny w Europie Wschodniej i pierwszy w Bułgarii, wybudowany w jedynym w swoim rodzaju mauretańsko-śródziemnomorskim stylu. Znajduje się przy głównej drodze prowadzącej od kompleksu wypoczynkowego Riwiera do kurortu Albena. Zlokalizowany w lesie posiada niepowtarzalny widok na morze i na cały kompleks. Podzielony został na trzy strefy – dla dzieci, dla dorosłych i na strefę ekstremalną. W parku jest również restauracja „Ambrozja” oferująca potrawy fast food, restauracja a la carte „Arkadia”, bar przy basenie „Neptun”, panoramiczny snack-bar „Alcazar”.
Farma małż „Dalboka” znajduje się na północ od miasta Kawarna i w odległości około 20 km na północ od miasta Bałczik. Restauracja ta została wybudowana nad samym brzegiem morza i znajduje się między Kawarną a małą wioską Bałgarewo. Кuchnia tej restauracji oferuje różnorodność specjalności morskich oraz wspaniałe małże hodowane na farmie, na którą możecie patrzyć ze swego stolika, podziwiając malowniczą okolicę. Ze względu na swą dużą popularność i prawie całoroczne funkcjonowanie, radzimy zadzwonić wcześniej, aby zarezerwować sobie stolik na wybraną przez was godzinę. W przeciwnym razie ryzykujecie, że obędziecie się tylko podziwianiem okolicy, zamiast skosztować smaczne dania, jakie oferuje restauracja.
Restauracja „BM Korona” w Bałcziku jest miejscem, do którego należy zajść. Nie tylko dlatego, że znajduje się w odległości 5m od morza, ale również dlatego, że jest to miejsce historyczne, piękne i spokojne, zapewniające swym gościom spożycie spokojnej kolacji w gronie rodziny lubw towarzystwie przyjaciół. A naokoło, gdzie tylko sie odwrócicie ukazują się Wam niesamowite widoki – bezmiar morza, niepowtarzalny urok Ogrodu Botanicznego lub egzotyczny Pałac rumuńskiej królowej.
Restauracja „Kawaci” w Bałcziku – jeżeli wybraliście Bałczik za swoje miejsce spędzenia wakacji lub po prostu postanowiliście spędzić tu weekend, to ta restauracja przywita Was smacznym obiadem lub aromatyczną filiżanką kawy. Jej zewnętrzny taras znajduje się nad samym morzem, skąd się rozpościera widok na port jachtowy i na zalew w Bałcziku. A podczas letnich wieczorów mała orkiestra uprzyjemni wam czas i poprawi nastrój mistrzowskim graniem.
Мiędzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „W pałacu” odbywa się w Bałcziku, w Bułgarii zwykle pod koniec czerwca. Wybrane filmy współzawodniczą o nagrodę międzynarodowego jury w kilku kategoriach , a podstawowym celem tego festiwalu jest popularyzowanie sztuki tworzenia filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. W konkursie uczestniczą twórcy bułgarscy i zagraniczni, także dzieła studenckie, a jedynym wymogiem uczestnictwa jest, aby czas trwania filmów nie przekraczał 45 minut. O tej porze roku Bałczik się ożywia bardziej niż kiedykolwiek. I jeżeli znajdziecie się tu akurat o tej porze, będziecie mieć możliwość odczucia specyficznego klimatu tego miejsca, zanurzenia się w atmosferze festiwalu i poczucia się częścią jego twórczej emocji.
Pierwsza międzynarodowa regata czarnomorska organizowana jest przez “Yacht Club” z Rumunii, ”Pontos Sailing Club” z Warny i “International Club Odessa” pod koniec maja. Zawody odbywają się między dwoma popularnymi miastami wakacji letnich w Rumunii i Bułgarii – Mangalia i Bałczik. W ubiegłym roku udział w regatach brało ponad 40 jachtów, z dwóch różnych klas jachtowych (do 32 stóp i powyżej 32 stopy). W tym czasie Bałczik był szczególnie atrakcyjny, zarówno dla znawców jachtów, jak i dla ich amatorów.
Supermarket „Aquvilon”, Supermarket „Fresh” i „Lidl” są to najlepiej zaopatrzone w artykuły spożywcze sklepy w Bałcziku. Znajdują się w nowej części miasta, w dzielnicy „Balik” oferując przystępne ceny i miłą obsługę. Są idealnym miejscem do poczynienia tygodniowych zakupów, zwłaszcza ze względu na fakt, że w pobliżu znajduje się też miejscowy rynek. Znajdziecie na nim smaczne, wyhodowane na prywatnych działkach Dobrudży warzywa i owoce, które miejscowi handlarze jeden przez drugiego oferują zachwalając je wam.

Willa Vegas    Galeria    Ceny    Bulgaria    Kontakty